space x

Space X Elona Muska používa NX CAD na vývoj rakiet!

 

Spoločnosť Space X je známym projektom vizionára Elona Muska. Space X sa snaží o revolúciu v komerčných letoch do vesmíru a čoskoro aj na samotný Mars. Elon Musk sa dostal do povedomia svojimi začiatkami ako spoluzakladateľ spoločností Zip2 Corp a PayPal a aj najnovšími úspechmi jeho spoločností ako Tesla, Boring Company a samozrejme Space X.

Začiatky Space X siahajú do roku 2002, kedy spoločnosť pracovala na prvej rakete Falcon 1. Od tej doby sa mnohé zmenilo. Momentálne je najčastejším modelom, používaným na komerčné lety raketa Falcon 9. Space X pravidelne zásobuje medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS a ponúka služby komerčným svetovým spoločnostiam. Úspech zaznamenala aj Falcon Heavy a najnovšie sa môžeme tešiť na medziplanetárnu raketu Starship.

space x rampa

Čo stojí za úspechom Space X? Okrem Muskovho odhodlania, je to aj výber správnych technológií pre vývoj. Je známe, že Musk potreboval znížiť náklady na výrobu rakiet enormným spôsobom a to sa mu podarilo aj pomocou systému NX od spoločnosti Siemens.

V prvopočiatkoch Space X používala na vývoj CAD softvér triedy mid-range (vývoj rakety Falcon 1). Po zhruba roku frustrácie so zostavami, ktoré systém načítaval viac ako hodinu alebo v horšom prípade ich systém ani neotvoril, sa začala spoločnosť obzerať po výkonnejšom a silnejšom CAD softvéri.

Výber nového CAD systému dostal na starosti Chris Thompson – viceprezident vývoja a výskumu. Testované boli viaceré systémy v rôznych oblastiach ako CAD, CAE a správa životného cyklu výrobku PLM.

Nakoniec spoločnosť skončila pri produktoch spoločnosti Siemens PLM a to : NX CAD, Simcenter, Femap a Teamcenter. „Každému sa páčili funkcionality systému NX a prívetivé užívateľské prostredie.“ Hovorí Thompson. „Potom sme spravili separátny test PDM systémov a Teamcenter bezkonkurenčne vyhral. Podľa nás bol neporovnateľne lepší oproti konkurencii. Na strane analýzy Femap a Nastran boli jasný víťazi, nie iba kvôli rozšírenosti v segmente ale aj pre jednoduché používanie a silnú podporu.“

space x modul

 

NX zvládol model celej rakety

Space X namodelovala celú raketu Falcon 1, raketu Falcon 9 a kapsulu Dragon bez problémov v systéme NX. Softvér nemal problém pri načítaní zostáv o objeme 25.000 dielov. „Mať možnosť pracovať s tak veľkou zostavou v krátkom čase je neskutočná výhoda.“ Hovorí Thompson. „Načítať zostavu teraz trvá menej, ako 10 minút.“

Okrem dizajnu v systéme NX a kolaborácie tímov v systéme Teamcenter, používa spoločnosť NX aj na simuláciu separácie dielov rakiet vo vesmíre.

space x raketa

 

Správa dát urýchľuje spoluprácu

Teamcenter je úložiskom celej CAD dokumentácie spojenej s vývojom a výrobou rakiet Falcon. „Možnosť priradiť Word dokument alebo výrobný CNC program ku konkrétnej súčiastke je veľká pomoc.“ Hovorí Thompson. „Nepracujeme s viacerými databázami, na kontrolu informácií o produkte.“ Teamcenter je používaný aj na kontrolu zmien na modeloch a na správu revízií. „Používane Teamcenter na riadenie životného cyklu výrobku“ Dodáva Thompson.

Vďaka Teamcentru môžu byť rôzne vývojové tými v úplne iných budovách a zároveň pracovať na jednom projekte, ktorý menežuje Teamcenter. „Pokiaľ konštruktér pracuje na nejakom dieli, konštruktér v druhej budove môže na súčiastku nahliadnuť a uistiť sa, že napríklad nieje v konflikte s tým, na čom pracuje on. Alebo môžu spolu prekonzultovať problém, ktorý by mohol vzniknúť. Teraz máme kompletnú spoluprácu celého tímu a je to obrovská výhoda.“ Hovorí Thompson.

Prechodom na CAD systém NX sa spoločnosti Space X podarilo dosiahnuť 50 percentné zvýšenie produktivity. Vďaka implementácii prostredia NX a Teamcenter sa rakety Falcon dostali úspešne do vesmíru. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť a kam sa Space X aj pomocou systémov od spoločnosti Siemens PLM dostane.